Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
Örnek Resim

Karabük Sezeryanda 2. sırada

Bu haber 07 Kasım 2017 - 9:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Karabük Sezeryanda 2. sırada

arabük Üniversitesi ile Karabük İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Ebeler için güncel yaklaşımlarla Doğuma Bakış’ eğitimi Üniversitemiz Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.

“Sezaryen oranında Ülkemiz OECD ülkeleri arasında birinci, Karabük ise Türkiye’de ikinci sırada”

Eğitimin açış konuşmasını yapan Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, OECD ülkeleri arasında ülkemizin sezaryen oranları ile birinci sırada, Karabük’ün ise Türkiye’de ikinci sırada olduğunu söyledi. Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2016 sezaryen oranının %53 iken, Karabük’teki özel hastanelerde bu oranın %80 i bulduğunu ifade eden Dr. Sarı bu oranı düşürmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ancak 2017 yılının 9 aylık verilerine bakıldığında bu oranın düşmediğini aksine biraz daha yükseldiğini belirtti.

Dr. Ahmet Sarı bu durumun ülkemiz, ilimiz, anne adaylarımız ve gelecek nesillerimiz için oldukça büyük bir problem olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bebek için en iyi sağlık güvencesi olan doğal doğum, çocuklarımıza vereceğimiz en güzel armağandır. Hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurduğunda bebeği ile güçlü bir bağ kurabilmektedir. Bu noktada anne adayı kadınlarımızı cesaretlendirmeli, kurumlarımızda normal doğumu teşvik eden sistemik bir dönüşüm başlatmalıyız.”

Türk Ebeler Derneği Başkanı ve Üniversitemiz Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan ise konuşmasında doğuma güncel yaklaşımlar çerçevesinde verilecek olan bu eğitimde hedeflenenin ebelerin var olan iletişim ve el becerilerinin ve bilgi düzeylerinin daha da artması, ebelik hizmetlerinin güçlendirilmesi, normal doğumun desteklenmesi, sunulan hizmet kalitesinin artırılması olduğunu söyledi.

Kaynak:kulliye.karabuk.edu.tr

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA