Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
reklam

KBÜ’de ki Uluslararası Öğrencilerle İlgili Merak Edilenler

Bu haber 03 Şubat 2020 - 11:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KBÜ’de ki Uluslararası Öğrencilerle İlgili Merak Edilenler

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Öğr. Üyesi Dr. Zafer Topak, Karabük Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrenciler hakkında ki röportajda Karabük Manşet internet haber sitesi editörümüz Sezgin Ergün’ün sorularını yanıtladı

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Öğr. Üyesi Dr. Zafer Topak, Karabük Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrenciler hakkında ki röportajda Karabük Manşet internet haber sitesi editörümüz Sezgin Ergün’ün sorularını yanıtladı.

Karabük Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), Karabük Üniversitesine gelen yabancı uyruklu öğrencilerin, bölümlerine başlamadan önce Türkçe hazırlıklarını Türkçe dil eğitimlerini tamamlamaları için kurulmuş bir birimdir. Birimin kuruluş amacı üniversitedeki uluslararası öğrencilerin bölüm öncesi Türkçe dil hazırlık eğitimlerini almaları, bununla beraber Türkiye’yi, Türk kültürünü uluslararası öğrencilere daha yakından tanıtmaktır.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’de uluslararası öğrenci sayısı nedir ?

Üniversitemizde ön lisans, lisans, yüksek lisans, ve dil hazırlığında yaklaşık 8bin 4yüz yabancı uyruklu öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitemizde bu 8400 öğrencinin 1400’üne yakını şuanda TÖMER’de aktif Türkçe dil eğitimi alıyor.

Karabük Üniversitesini çoğunluk olarak hangi ülkelerden gelen öğrenciler tercihetmektedir?

8400 yabacı uyruklu öğrencinin ülkelere göre dağılımına baktığımızda, yine oldukça yüksek bir rakam görüyoruz. 90’a yakın farklı ülkeden öğrenci üniversitemizi tercih etmektedir. Bunların içerisinde tabi sadece 1 öğrenci ile temsil edilen ülkeler olmakla beraber sayısı 2000’e yakın olan ülkelerde var.  Öğrenci sayısı 100’ün üzerinde olan ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; Suriyeli 1934,  Çadlı 781, Azerbaycanlı 746, Somalili 681, Iraklı 537, Yemenli 515, Türkmenistanlı 513, Ürdünlü 271, Afganistanlı 223, Cibutili 194, Libyalı 185, Mısırlı 174, Özbekistanlı 164, Filistinli 112 şeklinde olmak üzere 14 ülkeden gelen öğrenci sayıları 100’ün ve 1000’in zerindedir. Bu ülke öğrencilerinin kıtalara göre bölgelere göre dağılımlarına baktığımızda ağırlıklı olarak Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya olduğunu söylemem mümkün. KBÜ’ ye gelen uluslararası öğrenciler daha çok bu üç bölgeden geliyor. Bununla beraber Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerimiz azımsanamayacak kadar vardır. Hatta ABD vatandaşı olan bir öğrencimizde var. Yani her ne kadar Amerika kıtasından Avrupa kıtasından gelen öğrenci sayılarımız az olsa da birkaç öğrenci ile de o bölgeler temsil ediliyor. Yani dünyanın neredeyse hemen her yerinden öğrenci üniversitemizi tercih etmektedir.

Uluslararası öğrenciler KBÜ’de eğitim almak için hangi sınavlara katılmak zorundadır?

YÖS dediğimiz Yabancı Öğrenci Sınavı dediğimiz bir sınav yapıyoruz. Bu sınavda ağırlıklı olarak matematik bilgisi ölçülüyor. Bazen sınav merkezi olarak üniversitemiz bu sınavlara merkezlik ediyor. Türkiye’nin farklı illerinde talebe göre İstanbul, Ankara, Gaziantep, Hatay gibi farklı şehirlerde de YÖS sınavı yapıyoruz. Hatta ülke dışında da bazen Afrika’da bazen Ortadoğu’da bazen Orta Asya’da farklı ülkelere giderek yerinde YÖS sınavını yapıyoruz. Öğrenciler bu YÖS sınavımıza başvuruyorlar orada belli bir puanı almak kaydıyla kontenjanlar doğrultusunda talep ettikleri bölümlere ve aldıkları puanlar doğrultusunda yerleştiriliyorlar. Kimi bölümlerde de mesela kontenjan açığı olan bunlar daha çok 2 yıllık meslek yüksekokullarımız veya lisans eğitiminde matematik ihtiyaç duymayan Edebiyat Fakültesi gibi İlahiyat Fakültesi gibi bölümlerimiz başta olmak üzere yine bazı meslek yüksekokullarımızda kontenjan açığına göre bazen lise diploma ortalamasına göre de öğrenci aldığımız oluyor. Bu şekilde bir yerleştirme sistemimiz var.

Uluslararası öğrenciler KBÜ’de hangi fakülte ve bölümlerde eğitim almaktadır?

Yabancı uyruklu öğrenciler üniversitemizde ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim almaktalar. Bu öğrencileri üniversitemizin hemen her bölümünde her fakültesinde her yüksekokulunda görmemiz mümkün olmakla beraber, bu öğrencilerin ağırlıklı tercih ettiği fakülteler, yüksekokullarda var. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, uluslararası öğrencilerin ağırlıklı olarak Mühendislik Fakültesini, İşletme Fakültesini, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini ve Sağlık Bilimleri Fakültesini tercih ettiğini görüyoruz. Bu dört fakültede öğrenci sayılarımız oldukça fazla bununla beraber hemen her bölümde her yüksekokulda uluslararası öğrencileri görmemiz mümkün.

Uluslararası öğrenciler harç ücreti ödüyorlar mı?

Üniversitemiz yönetimi tarafından belirlenen meslek yüksekokullarının fakültelerin her birinin yıllık harç ücretleri var. Uluslararası öğrenciler YÖS sınavında başarıyı sağlamaları ve yıllık harç ücretlerini ödemeleri karşılığında KBÜ’de eğitim alıyorlar. Bakıldığında bu ücretler bir Avrupa üniversiteleri gibi Amerika üniversiteleri gibi oldukça yüksek rakamlar değil. Tabi her bir bölümün belirlenmiş bir yılık harç ücreti var bu ücretler ortalama yıllık 4yüz -5yüz dolar civarında bir ücretle her yıl için bir harç yatırarak bölümünü okuyabiliyor.

Yabancı uyruklu öğrencilere tanınan haklar nelerdir?

Yabancı uyruklu öğrencilerin devlet desteği olduğunu söyleyemiyorum sadece çok az sayıda devletimizin bir kurumu olan YTB dediğimiz Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı başarılı öğrencileri bir başarı kriteri şeklinde uluslararası öğrencilerin eğitimlerine burs vererek katkı sağlıyor. Burslandırılan öğrencilerin hem eğitim görecekleri üniversiteleri, bölümleri hem de kalacakları yerlere varıncaya kadar YTB ayarlamaktadır. Buradan da üniversitemize öğrenci geldiğini söyleyebilirim ama şuanda mesela bu yıl TÖMER’de Türkçe hazırlığını gören YTB’li öğrenci sayısı 29dur.

Uluslararası öğrencilere sağlık kontrolleri yapılıyor mu?

Uluslararası öğrencilerin üniversitemize geldiğinde kayıt kabulde beyan etmeleri gereken bazı kriterler var. Öğrenciler bu kriterleri kayıt kabulde istenen evrakları beyan etmeleri gerekiyor. Bunlardan iki tanesi de sağlık raporu ve aşı kartı uygulamasıdır. Üniversitemize dünyanın çeşitli yerlerinden öğrenci gelmekte haliyle öğrencilerin sağlıkla ilgili ilk gelişlerinde sağlık raporlarını ve aşı kartlarını beyan etmek zorundalar.

Uluslararası öğrenciler TÖMER’de ne kadar süre eğitim alıyorlar ?

TÖMER’de uluslararası öğrenciler, Türkçe dil eğitimini her kurda başarılı olduklarını farz edersek yaklaşık 9 -10 ay eğitim alıyorlar.  Türkçe dil eğitimlerimiz A1-A2 dediğimiz Temel Eğitim, B1-B2 dediğimiz Orta Düzey Eğitim ve C1 dediğimiz İleri Seviye Türkçe olmak üzere 5 kurdan oluşmakta. C1 eğitimini tamamlayan öğrenci TÖMER’den mezun olmaya hak kazandıktan ondan sonra bölümüne geçiyor.

Uluslararası öğrencilere TÖMER’de Türkçe dil eğitiminin yanında hangi etkinlikler sunulmakta?

Uluslararası öğrenciler Türkçe dil eğitimlerini aldıkları süre zarfı içerisinde sadece eğitim öğretim çalışmaları içerisinde bulunmuyor. Bununla birlikte Türkiye’yi ve Türk kültürünü daha yakından tanımaları için geziler düzenliyoruz. Ayrıca sportif etkinlikler de düzenlemekteyiz. Sportif etkinliklerimizin en meşhuru olan TÖMER Dünya Kupası spor etkinliğimiz üniversitemiz içindeki BESYO’nun kullandığı stadyumda düzenlenmekte. Özellikle üniversitemizde çok renkli bir görünüm olduğu için, bu turnuvaya katılmak isteyen ülke öğrencileri isimlerini, ülkülerini kaydettirip takımlarını kuruyorlar. Geçen yıl düzenlenen turnuvada yaklaşık 16 ülke takımı turnuvaya katılmıştı.  Kendi formalarıyla, bayraklarıyla, seyircileriyle stadyumda çok ilginç çok güzel bir turnuva oldu. Tam bir dostluk turnuvasına dönüştü. Bizim için bu turnuva bir kaynaşma vesilesi, ülkelerin birbirilerini, öğrencilerin birbirlerini tanımaya vesile olması için düzenlediğimiz bu turnuva beklediğimizin dışında sesler getirdi. Mesela öğrenciler buradaki maçları kendi ülkelerindeki basın mensuplarıyla, televizyonlarla, medya organlarıyla paylaşarak kendi ülkelerinin basında pek çoğu haber oldu. Örneğin final maçına çıkan Çad takımı, ülkelerindeki basında oldukça ses getirdiğini ülke öğrencileri söyledi bize, buda ayrıca bizi sevindirdi. Yani yaptığımız etkinlik sadece Karabük içerisinde sınırlı kalmıyor kıtaları aşıyor farklı ülkelerde ses getiriyor buda bizim için sevindirici bir durum TÖMER’deki çalışmaları bu şekilde özetlememiz mümkün.

TÖMER’de eğitim görmekte olan uluslararası öğrencilerle başınızdan geçen ilginç anılarınız var mı ?

Biz TÖMER idarecileri olarak genç bir eğitim kadrosuna sahibiz 25 tane öğretmenimiz var. Uluslararası öğrencilere eğitim verirken sadece bir dil eğitiminin ötesinde öğrencilere akademik kadromuzun genç olmasının faydasını da görüyoruz. Hocalarımız, öğrencilerin Türkiye’de bulundukları sırada hem Karabük’e hem Türkiye’ye uyum sağlamaları için ciddi bir oryantasyon desteği sağlıyorlar.

Verdiğimiz Türkçe eğitimi sırasında çok değişik durumlara şahit oluyoruz. Bir defa öğrenciler bu 8-9 aylık Türkçe eğitimleri sırasında Türkçeyi çok güzel öğreniyorlar. Bunu hem bölümlerdeki hocalarımızdan hem Karabük halkından zaman zaman güzel geri dönüşler alıyoruz. Hatta Türkçenin konuşulduğu ülkede Türkçe eğitimi aldıkları için ve sosyal hayatta bu öğrenciler halkla iç içe oldukları için Türkçeyi kültürüyle, geleneğiyle öğrendiklerine şahit oluyoruz. Geçenlerde TÖMER’de eğitim alan bir öğrencimiz gelmişti, benim halimi hatırımı sordu bende kendisine sen nasılsın iyi misin diye sorduğumda “iç güveysinden hallice” şeklinde bir cevap verdi. Bunu bizim birçok Türk öğrencimizin dahi böyle bir cevabın neye karşılık geldiğini bilmez. Bu mutlaka dilin konuşulduğu şehirde dili öğrenmenin bir artısı olarak görüyorum yine bir başka öğrencim nasılsınız sorusuna “emaneti gezdiriyoruz” diye cevap verdi. Hakikaten bir yandan sevindirici bir yandan komik bir cevaptı. Yani özetle öğrenciler gerçekten Türk kültürünü, geleneğini, medeniyetimizi dil eğitimi sırasından çok güzel kavrıyorlar gözlemliyorlar hatta kullanıyorlar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA