Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika

Bir ormana en çok hangi renk yakışır?

Bu haber 20 Aralık 2019 - 15:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Bir ormana en çok hangi renk yakışır?

Karabük Üniversitesi öğrencilerinin Karabük’ü daha yakından tanımaları amacıyla Yönetmen İsmail Şahinbaş’ın Yenice Ormanları’nı anlattığı “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı belgesel film gösterimi yapıldı. Proje kapsamında filmi izleyen öğrenciler de filmle ilgi duygu ve düşüncelerini yazacakları mektuplarla anlatacak.

Karabük Üniversitesi ile Yenice Belediyesi’nin iş birliğiyle yüzde 71’i ormanlarla kaplı Karabük şehrini üniversite öğrencilerinin daha iyi tanımaları amacıyla Yönetmen İsmail Şahinbaş’ın “Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır’’ adlı belgesel film çalışması gösterildi. Karabük Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler, “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı filmle ilgili görüş ve önerileri, yazacakları mektuplarla anlatacak. Filme dair yazacakları mektuplar ise daha sonra derlenerek kitap haline getirilecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun, “Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır’’ adlı proje hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Yaklaşık dört ay kadar sürecek bir projedir bu. Bu projeyi öğrencilerimizle beraber yürüteceğiz. Çok farklı şehirlerden hatta ülkelerden öğrencilerimiz var. Yüz ölçümü itibariyle Karabük küçük bir il olarak gözükse de yüzde 71 gibi bir alanının ormanlarla kaplı olmasından haberdar olmak lazım. Farklı şehirlerden gelen öğrencilerimizin farklı zenginlikleri bulunan, farklı özellikleri bulunan hem turizm olarak hem doğal kaynak olarak önemli değerleri bulunan bir şehirde yaşadığının farkında olmalarını istiyoruz. Burada 2017 yılında Yenice ormanlarıyla ilgili İsmail Şahinbaş bir belgesel hazırlamıştı. Yenice Belediyesiyle birlikte yürüttükleri bir projeydi. Bu birinci ayağıydı ormanı tanıtmak açısından. Hem öğrencilerimiz farkında olsunlar, değerlerimizi bilsinler. Yaşadıkları şehirde neler varmış görsünler. Bunu bir mektuba çevireceğiz belki. Daha sonrasında ikinci aşaması olarak bunu yayın haline dönüştüreceğiz. İleride sizler belki okuyacaksınız. Sizler katkı sağlayarak yapacaksınız sizlerin eseri olacak bu.”

Yenice Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mücahit Toprak

Programda konuşan Yenice Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mücahit Toprak ise Karabük Üniversitesi ile bu tür projeler yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Yenice Belediyesiyle Karabük Üniversitesinin birlikte yaptığı projeden biz onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Sizin de bu projeye önemli derecede katkı vermenizi bekliyoruz. Bu projeyi çünkü biz Yenice Belediye olarak çok önemsiyoruz. Bundan sonra yeni güzel çalışmaları birlikte yaparız., birlikte ortaya güzel şeyler çıkartırız diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yönetmen İsmail Şahinbaş

Yönetmen İsmail Şahinbaş film hakkında bilgi vererek konuşmasında şunları aktardı:

“Bu film tam iki senede ortaya çıktı. Metni okuduktan sonra dört ana renk üzerine kurguladık filmi. Kışı beyazla simgeledik. Baharı yeşille simgeledik. Yazı maviyle simgeledik. Sonbaharı da kırmızı renkle simgeledik. Sizde lütfen bakın içselleştirin. Kendi renginizi bulun. Kendi hayallerinizin kaptanı olun. Karabük Üniversitesi bize çok büyük bir alan açtı. Çok büyük onur duyduk. Lütfen projeyi önemseyin yazın. Kitap haline dönüştüreceğiz. Sizlerden gerçekten güzel mektuplar bekliyoruz.”

Konuşmaların ardından “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı film gösterimi yapıldı. Devamında “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı proje hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Soru cevap bölümünün ardından ise program sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA