SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
Ömer Faruk DİNÇ
Ömer Faruk DİNÇ

13 ARALIK GÜNÜNÜ HATIRLA!

Bu haber 31 Ocak 2019 - 10:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.
13 ARALIK GÜNÜNÜ HATIRLA!

Suikast mı? Yoksa ihmal mi?

Aşırı empati kurmaktan dolayı kafam çok ağrıyor. Bir kaza gerçekleşti. 9 insan vefat etti. 84 yaralı var.
Peki, suçlu kim?
Ulaştırma bakanın yaptığı açıklamada gazetecilerin sorduğu ” Sinyalizasyon sistemi var mı?” sorusuna karşılık beden dili ile “Yok” cevabı veren Ulaştırma bakanı gazetecilerin arasından hızlıca uzaklaştı. Öncelikle olayı anlamak için sinyalizasyon nedir ona bakalım. Demir yolu işletmeciliğinin temel bir sorunu vardır: demir yolu araçlarının, yani trenlerin, fren mesafesi çok düşük hızlarla (25-30 km/h gibi) gidilen durumlar haricinde sürücünün görüş mesafesine göre oldukça uzundur. Bu yüzden, makinistin karşısına çıkacak bir engeli (yani, başka bir treni) görüp de fren yapmaya başlayarak treni durdurması mümkün değildir. Yani, güvenli bir şekilde tren trafiğinin akabilmesi için her trenin makinistine en az gittiği hızdaki fren mesafesi kadar bir uzaklıkta başka bir tren bulunmadığı bildirilmeli ve garanti edilmelidir. Bunu yapmak için değişik yollar mevcuttur, bunlardan birisi de sinyalizasyondur.
Suikast mı?
BBC’nin yaptığı haberde ise ismini vermek istemeyen bir makinist “Tamamen insan hatasından kaynaklanıyor. Kılavuz tren ve yüksek hızlı tren birbirleriyle kafa kafaya gelecek şekilde yönlendirilmiş. Normal şartlarda bu şekilde denk gelmeleri mümkün değil” dedi.
Kazaya karışan kılavuz treninin doğru hatta bulunduğu, yüksek hızlı trenin ise hatalı bir şekilde kılavuz trenin bulunduğu hatta yönlendirildiği tespit edildi. İncelemelere göre yüksek hızlı trenin frenlemesinden önceki hızı 118 kilometre civarında olduğu, ancak kaza öncesi fren sayesinde hızının 90 kilometreye kadar düştüğü tespit edildi.
Bir plan mı? Yoksa bir ihmal mi?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA