Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
reklam
Tevfik SEDAT
Tevfik SEDAT

Safranbolu Sıfır Atık Projesine Sahip Çıktı

Bu haber 29 Ocak 2019 - 15:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Safranbolu Sıfır Atık Projesine Sahip Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Safranbolu’nun  ‘Pilot Bölge’ seçilmesinin ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile başlatılan ‘5 Plastik Şişe Getir, Bez Çantanı Götür’ kampanyasına Safranbolulu vatandaşlar sahip çıktı.

                                                                                                                                                                                              On binlerce plastik şişenin geri dönüşüme kazandırılmasını sağlayan proje kapsamında bu gün Misk-ı Milli Demokrasi Meydanında düzenlenen etkinliğe Karabük Valisi Fuat Güler, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, İlçe Emniyet Müdürü Osman Gül veremsi Kurum Müdür ve İdarecileri katıldı.

                                                                                                                                                                                                Çok sayıda vatandaşın ilgi gösterdiği etkinlik sonrası bir açıklama yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Hepinizin malumu olduğu üzere Safranbolu’da bez çanta dağıtımına devam ediyoruz. Bu gün sağ olsunlar Karabük Valimiz Sayın Fuat Güler beyefendide etkinliğimize katıldı. Safranbolu’nun Sıfır Atık’ta pilot ilçe olarak belirlenmesinden sonra bütün bu çalışmalar daha da hızlandı. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan da ekipler geldi. Çalışmalarımız izlediler, tetkiklerde bulundular” dedi.

                                                                                                                                                                                              Üç Periyotta 40 Binin Üzerinde Pet Şişe Toplandı.

Vatandaşlarda duyarlılığı arttırmak üzere plastik şişe toplayarak bez çanta dağıtımına devam ettiklerini hatırlatan Ürkmezer; “ Karabük İlimizin en üst düzey yetkilisi olan Sayın Valimizin bizlere katılması hem bize, hem Safranbolulu hemşerilerimize, hem de siz değerli basın mensupları vasıtası ile bütün Türkiye’ye bu işin Safranbolu ve Karabük’te nasıl sahiplenildiğini göstermektedir. Bu vesile ile Sayın Valimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte aynı şekilde bez çanta dağıtmaya devam edeceğiz. Bizler aslında hiç plastik şişe toplamadan da bez çanta dağıtabiliriz. Ancak vatandaşlarımızın duyarlılığının artmasını da istiyoruz. Bu üçüncü bez çanta dağıtma etkinliğimiz ve üç seferde yaklaşık 40 binin üzerinde plastik şişe topladık. Bu vesile ile destek veren herkese ve projeye sahip çıkan tüm Safranbolulu  hemşerilerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

                                                                                                                                                                                           Karabük Valisi Fuat Gürel ise, “ Pilot Bölge seçimi yaparken özellikle Safranbolu’nun tarihi geçmişi, bütüncül korumasının ön planda olduğunu düşündüğünü, bununla beraber Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yaptığı projenin de çok etkili olduğunu söyledi.

                                                                                                                                                                                      Geçtiğimiz günlerde marketlerde poşetlerin ücretli olması, bununla beraber bez çantaların kullanılması ile alakalı bir kampanyanın başlatıldığını hatırlatan Karabük Valisi Fuat Gürel; “ Kaymakamımızın yapmış olduğu proje ile hem bu kampanyaya destek verilmiş, aynı zamanda evlerimizde de bulunan çevrede kaybolması yüz yıllar alan pet şişelerin toplanması ile de alakalı güzel bir projeye imza atılmış oldu” dedi.

                                                                                                                                                                                                11.000 Pet Şişe Toplandı Vali Gürel şöyle devam etti; “ Projeye Sayın Bakanımız start vermişti.  Bizlerde bu gün hem Safranbolu’daki bu projeye destek vermek adına hem de bu duyarlılığa ortak olmak amacı ile buradayız.  Halkımızın teveccühü var. İnşallah bütün illerimize, ilçelerimize örnek olur. Hem çevre duyarlılığımız artar hem çevreye olan katkımız artar hem de doğada kaybolması yüzyıllar alan materyallerden kurtulmayla alakalı bir başlangıç olur. Bugün çok kısa bir sürede 11. 000 pet şişe toplandı. İnşallah bundan sonra pet şişelerin toplanması adına güzel projeler başlatılır.  Ben Kaymakamımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.”

                                                                                                                                                                                               Karabük Valisi Fuat Gürel ve Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer hem bez çanta dağıtımı hem sonrasında vatandaşlarla uzun süre sohbet ettiler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA