Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
Başak ARSLAN

MİNİMALİZM

Bu haber 30 Ekim 2018 - 9:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MİNİMALİZM

Minimalizm kelimesi tüketime doğru sürüklenen toplumda duymaya pek alışık olmadığımız bir terim olabilir. Çünkü minimalizm teknolojiyle birlikte artan tüketime,kalabalığa,fazlalığa sadeliğiyle tepki olarak ortaya çıkmış basit yaşamın öncüsüdür.Bir şey için en az ve yeterli derece anlamında olan minimalizm hayatınıza az ve öz şey katarak size konfor ve kaliteyi kazandırmayı sağlar.

Etrafınıza bakın yaşadığınız yerde ihtiyacınız olmayan ne kadar eşya var? Bu gerekliliği olmayan eşyalar sadece hayatınızı kaplar. Ne kadar çok şeye sahip olursan bir o kadar da düşüneceğin ve geride bırakacağın şeylerin sayısı çok olur. Sorun şu ki ciddi bir tüketim çıldınlığı içindeyiz. İlk kez size ait olan bir şey satın aldığınızda örneğin araba mükemmel bir haz, büyük bir mutluluk duyarsınız. İkinci araba birinci arabadan sıkıldığınızda ortaya çıkar. Biz insanlar hoşnut olmak için yaratılmışız. Bunun adı bağımlılık ve teknolojiyle birlikte daha da bağımlı hale getiriliyoruz. Çünkü bir şeyler satın almanın sonu yok. Gardırobunuz  küçük geliyor, daha büyük bir gardırop alıyorsunuz. Gardırop evinize sığmıyor daha büyük bir ev alıyorsunuz. Evinizi eşyalarla daraltıyorsunuz ve tüketime doğru sürükleniyorsunuz. Tüketimi değil de sadeliği, karmaşadan uzaklaşmayı seçmek istersen öncelikle zihnini yoklamalıyız minimalist olmak için zihnimizi de arındırmalıyız.Etraftaki kalabalık ve beyin yoran ne varsa onlardan arınmamız gerekiyor. Peki zihnimizi yoran şey ne? Bize mutluluk getirmeyen faydası dokunmayan şey insan olabilir mi? Eğer hayatınıza sorun getiriyorsa sizi mutlu etmeyen insanları hayatınızdan çıkarın. Şimdi sıra eşyalarda tüm fazlalıklar etrafa yayılmış bizim görevimiz ise onları tıkıştırmak olmuş. Hayatınızdan çıkarmaya başlayacağınız eşyaları elinize alın ve sorular sorun;

  • Bunu ne kadar sıklıkla kullanıyorum.
  • Geçtiğiniz 1 sene içinde bu eşyayı kulandım mı?
  • Benim buna ihtiyacım var mı?
  • Ve bence en önemlisi bu eşya beni mutlu ediyor mu?

Sorulara verdiğiniz cevaplar o eşyanın hayatınızdaki vazgeçilmezliğini ölçer . Unutmadan söyleyeyim sade yaşamak hiçbir şeye sahip olmamak değil sadece gerekli şeylere sahip olmaktır.

Cicero bir sözünde “Bir kütüphane ve bir bahçeniz varsa, ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir” der. Siz de sizi mutlu eden, iyi ki benimle dediğiniz şeylere daha sıkı sarılın. Hayatınızda olan ama hiçbir anlam ifade etmeyen elinize aldığınızda bu şey beni mutlu etmiyor dediğiniz işlevi sadece yer kaplamak olan her şeyi hayatınızdan çıkararak ruhsal olarak rahatlamaya bir adım attınız demektir. Unutmayın minimalist yaşam bir süreçtir. Herkes kolay kolay bir şeyleri hayatından söküp atamıyor.Zmana bırakın, zamanla bırakın ve az şeyle mutlu olmanın sırtınızda, kalbinizde ,beyninizde bıraktığı rahatlığın özgürlüğün farkına varın. Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA