Kızılay Web Banner 120X600
Kızılay Web Banner 120X600

SON DAKİKA

Karabük Haber Karabük Duyuru Karabük Son dakika
Mesut DOĞAN

Doğal ve Sağlıklı Yaşam

Bu haber 26 Ekim 2018 - 12:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Doğal ve Sağlıklı Yaşam

İnsan hayatını verimli kılan en önemli etkenlerden biri beslenme. Doğru beslenme için doğru gıdanın soframıza gelmesi gerekir. Geçmişte atalarımızın bir elmayı bile yerken göstermiş oldukları hassasiyeti bugün artık birey olarak göstermek zorundayız. Nüfusun çoğunun şehirlerde yaşaması, çoklu üretim, umuma açık yerlerde hızlı tüketim ve soframıza mamul madde halinde gelen paketlenmiş gıdalar, bu zorunluluğu bir kat daha arttırmaktadır.

Doğal ve sağlıklı gıdanın birincil şartı hijyendir. Hijyen olmadan sağlıktan ve helallikten söz edemeyiz. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hakk şöyle buyurur: “Ey îmân edenler! Sizi rızıklandırdığımız şeylerin temiz olanlarından yiyin ve eğer sâdece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin!” Bildiğiniz gibi Rabbimizin helal dairesi çok geniştir, bu dairenin içinde bizim rızıkların temizlerini tercih etmemiz gerekmektedir.

Köy hayatında kalsa idik, biraz meşakkatli de olsa, ürettiğimiz gıdaların temizliğine kendimiz dikkat edebilirdik. Şehir hayatında fert olarak tek başına bunu bizim temin etmemiz mümkün değil. Bireysel hassasiyetimizin yanı sıra toplumsal bilinç, bilimsel kriterlerle hazırlanmış ve titizlikle uyulması gereken yasalar; helal ve sağlıklı gıdayla buluşmamızı sağlamalıdır.

Bugün artık bir domatesi dalından koparıp yememiz herkes için mümkün görünmüyor. Kendi hayvanımızı kendimiz yetiştirip kendimiz keselim ve en uygun koşullarda saklayalım, desek de bu da zor görünüyor. Temiz rızık şartını yerine getirebilmek için bitkisel ve hayvansal üretimde, çiftlikten sofraya gıda zincirinin sağlıklı bir şekilde işlemesi şart. Hijyen koşullarının sağlanabilmesi için gıda zincirine uyulması gerekir. Üretim, depolama, dağıtım, satış yerleri ve tüketicinin saklama koşulları gıda zincirinin birer halkasıdır. Her ne kadar yasalarla, yönetmeliklerle belirlenmiş olsa da gıda zincirinde uyulacak kurallar konusunda bireysel ve toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Tüm üretim, depolama, nakliye, saklama evrelerini de dikkate alınarak, sertifikalı, sertifikasız her ürünün sofralarımıza temiz olarak ulaşması, hepimizin vazgeçilmezi olmalıdır.

Türkiye başta olmak üzere, bütün dünyada bu meseleye hassasiyetin giderek arttığını görüyoruz, doğal ve sağlıklı gıdanın insanların gündeminde daha çok yer ettiğini şahit oluyoruz. ‘Doğal ve Sağlıklı Gıda, İyi Yaşam’, toplumun her kesiminde karşılığını buluyor, bulmalıdır. Meselenin sadece dini mesele olmadığı; meselenin ilmi, tıbbi, iktisadi, örfi boyutları olduğu herkese anlatılmalıdır. Bununla birlikte israf boyutu hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Gereğinden fazla tüketilen, israf edilen ve çöpe atılan gıdanın helal ve sağlıklı üretilmiş olmasının hiçbir manası yoktur. İş, insanda başlıyor ve insanda bitiyor. Üreten de insan, tüketen de insan. Bu doğrultuda, yalnızca üretim bantlarının ve mamulün sertifikalandırılması doğru olmaz. Üretende, ara istasyonlarda ve tüketende helal gıda, sağlıklı gıda, temiz gıda bilinci uyandırılmalıdır. Tüketicinin bilinçlendirilmesi, tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi, belli eğitimlerden geçirilerek tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi, her yıl giderek artan sağlık harcamalarının da bir nebze önüne geçecektir. Azgın ilaç sanayiini dizginleyecek tek şey, doğal, dengeli ve sağlıklı beslenmedir.

Mesut Doğan

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA